5 המלצות ליום כיף ברמלה לקראת פסטיבל “לילות רמלה”

You are currently viewing 5 המלצות ליום כיף ברמלה לקראת פסטיבל “לילות רמלה”
המלצות מתוך סיור מהמם ברמלה, שיכול בכל יום להיות מעולה ליום כיף אבל השבוע גם מתקיים בו פסטיבל "לילות רמלה" בין התאריכים ה- 18-20.10.22 בעיר. וזו סיבה גדולה יותר להגיע! אז קפצנו לשוק המדובר של רמלה, שגילנו למה הוא כל כך מצוין, טעים ומוכר על כל הפודיז של ישראל ועל כל מי שמבין בשווקים, כמו יונית צוקרמן - מלכת המטבח שעשתה לנו סיור vip בשוק האהוב עליה. עלינו למגדל הלבן לתצפית של 360 מעלות , ושמענו על קבר הארי פוטר שממוקם ברמלה, (ירמז יש פה טויסט בעלילה ) וקינחנו בשייט סטייל ונציה בבריכת הקשתות היפה והצבעונית, עוד מלפני התקופה העותמנית, שממוקמת ברמלה וגרמה לנו להרגיש לכמה רגעים כמו בחו"ל. בקיצור, בדיוק מה שאתם מחפשים ליום כיף משפחתי מגניב במיוחד וקרוב לבית! ואפילו בזול!

הפעם אני מביאה לכם המלצות מתוך סיור מהמם בעיר רמלה, אליו יצאתי בשבוע שעבר כחלק מהצצה לקראת פסטיבל “לילות רמלה” שמתקיים השבוע בין התאריכים ה-18-20.10.22 בעיר.

המטרה היתה לגלות את כל האוצרות שרמלה טומנת בחובה וכעיר שהיתה סט צילומים לסרטים רבים ביניהם “חסמבה” המפורסמת, באמת שיש לה הפתעות להציע…

אז קפצנו לשוק המדובר של רמלה שגילנו למה הוא כל כך מצוין, טעים ומוכר על כל הפודיז של ישראל ועל כל מי שמבין בשווקים, כמו יונית צוקרמן – מלכת המטבח שעשתה לנו סיור vip בשוק האהוב עליה.

עלינו למגדל הלבן לתצפית קרירה של 360 מעלות , ושמענו על קבר הארי פוטר שממוקם ברמלה, (הטויסט בעלילה יחכה לכם ברחבת בית העלמין הבריטי ברמלה לחיילי מלחמת העולם הראשונה והשנייה)

וקינחנו בשייט סטייל ונציה בבריכת הקשתות היפה והצבעונית, עוד מלפני התקופה העותמנית, שממוקמת ברמלה וגרמה לנו להרגיש לכמה רגעים כמו בחו”ל.

בקיצור, בדיוק מה שאתם מחפשים ליום כיף משפחתי מגניב במיוחד וקרוב לבית! ואפילו בזול!


1. קצת על פסטיבל ” לילות רמלה”-

קבלו הצצה לפסטיבל לילות רמלה שהולך להיות המקום הכי טעים להיות בו השבוע! חוויית הביקור בעיר מתעצמת באמצעות סיורים מודרכים שיתקיימו מדי יום בפסטיבל בין אתריה ההיסטוריים של העיר:

שיט בבריכת הקשתות המרהיבה שמתחת לאדמה. טיפוס במדרגות המגדל הלבן ששופץ לאחרונה אל עבר תצפית מרהיבה אל כל גוש דן והמרכז, ביקור בכנסיה הפרנציסקנית וכנסיות נוספות, המסגד הגדול של העיר, בתי-הכנסת של הקראים, ההודים ועוד.

יונית צוקרמן - מלכת המטבח בפסטיבל לילות רמלה
יונית צוקרמן – מלכת המטבח בפסטיבל לילות רמלה

“במרכז הפסטיבל יפתח השוק השמח של רמלה לראשונה מידי ערב בימים ג’- ה’ 18 עד 20 באוקטובר, עד השעה 23:00, ויציע לקהל המבקרים דוכני אוכל, סדנאות שף עם מלכת המטבח יונית צוקרמן, מופעי רחוב, מופעי מוזיקה ועוד. “

“…ביום השני יופיעו סטלוס ואורן חן וביום השלישי לילות קליפסו – מופע מחווה חד-פעמי למועדון קליפסו המיתולוגי מרמלה בהשתתפות שימי תבורי ואביבה אבידן ובהנחיית נועם גילאור.

בנוסף, יוקם בפסטיבל מתחם קהילות, בו יוצגו המסורות והמנהגים של כמה מהקהילות הגדולות בעיר, ביניהן אתיופים, הודים, בוכרים ומרוקאים.”

מתוך אתר פסטיבל לילות רמלה

אנחנו הגענו לסיור vip עם יונית המהממת שעשתה לנו סיור טעימות קטלני וטעים במיוחד עם סנדוויץ טוינסאי, אוכל הודי, המסאבחה והפלאפל של סלים, כנאפה עם מלבי שהיתה גאונות בצלחת! (כנאפה לא מתוקה למות וסופר אווירירית שאתם חייבים לנסות!), לימונדה מרווה שעושים במקום, גבינות בפלפלונים, זיתים ודגים טריים.

חנויות תבלינים שוות שמכינות שמן זית וגם רוזטה חמה – משקה שקדים מרענן ומחמם לב, וגם מאפים ערביים בזעתר מתובל, ובורקס בבא שהוא טעים כל כך שחזרתי במיוחד לקחת לחג הביתה!:)

הפסטיבל עצמו הינו תוצר של הפקה משולבת בה משתתפים גם נציגי תיירות רמלה מטעם ראש העיר – מר’ מיכאל וידל שגם הגיע לסיור בשוק, ובהשתתפות המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ומרום תקשורת.

ראש העיר של רמלה מיכאל וידל פותח את פסטיבל לילות רמלה
ראש העיר של רמלה מיכאל וידל פותח את פסטיבל לילות רמלה

“אירועי “ארץ חדשה” של המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל הינם אירועי קונספט תיירותיים המתקיימים לראשונה בישראל וכוללים אטרקציות מגוונות וחוויה תיירותית עשירה ומיוחדת. הפסטיבלים מתקיימים במימונו ובהובלתו של המשרד, בעלות כוללת של 3.5 מיליוני שקלים, תוך שיתוף-פעולה הדוק עם הרשויות על-מנת לאפשר להן להביא את איכויותיהן ועושרן התרבותי וההיסטורי לקדמת הבמה. האירועים יאפשרו לתושבי המדינה להכיר תרבויות עתיקות ועשירות, מגוון קולינרי נרחב, מסורות קדומות וחוויות מופלאות המותאמות למגוון גילים, וכל זאת במרחק נסיעה קצר. המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל מזמין אתכם לקחת חלק בחגיגה!”

מתוך אתר המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל

פתחנו לכם את התיאבון?, מצוין!
מוזמנים לעקוב בדף הפסטיבל לילות רמלה


2. המגדל הלבן ברמלה

“תצפית ממרומי המגדל ניתן לראות את העיר רמלה וסביבתה. המגדל הלבן מתנשא לגובה 30 מ’, ועולים אליו ב-111 מדרגות. הוא החל להיבנות בהוראת הסולטאן הממלוכי אל-מלכ אל-כאמל נאצר א-דין מֻחמד, והקמתו הושלמה בשנת 1318. ככל הנראה שימש כמגדל תצפית, שכן מראשו ניתן להשקיף על גזרה רחבה, מחוף הים במערב ועד למרגלות הרי יהודה ושומרון ממזרח. עם זאת, לדעת חלק מהחוקרים, במבנהו הארכיטקטוני (מינרט) נועד המגדל להיות המקום ממנו משמיע המואזין את הקריאה לתפילות המוסלמים חמש פעמים ביום. “

מתוך אתר התיירות של רמלה

התצפית מאפשרת ראות 360 מעלות לכל עבר

בצפון: עמק לוד.
בדרום: רחובות ושכנותיה.
במזרח: מגדל הפעמונים של הכנסייה הפרנציסקנית והצריח העגול של המסגד הגדול, ארובות בית החרושת למלט “נשר”, גבעות השפלה, יער בן שמן ושיפולי הרי יהודה ושומרון.
במערב: מגדל המים בשכונת בן גוריון, ועל קו האופק ניתן לראות את העיר תל אביב יפו.


3. קבר הארי פוטר ברמלה

בית הקברות הבריטי שונה בסגנון, בטיפוח והגננות מבתי קברות יהודיים, ובדרך כלל זהו אינו יעד אטרקטיבי אבל הוא בהחלט יכול להפוך להיות לימודי לילדים ונוער.

כיון שדרך הסיור בין שורות הקברים ניתן לקרוא וללמוד על מלחמות העולם הראשונה והשנייה ועל החיילים הצעירים שלחמו בה כתף אל כתף נוצרים, יהודים ואפילו מוסלמים והינדים.

לאחרונה נוספה אטרקציה מיוחדת שגורמת לרבים להסתקרן ולהגיע במיוחד לאזור, וזהו הגילוי שאחת המצבות שייכת להארי פוטר!

כמובן שאין קשר ממשי בין החייל הבריטי הצעיר הקבור כאן, לבין הקוסם הנודע והדמות הספרותית של ג’י קי רולינג שכתבה על “הארי פוטר” ספרים רבים והעמידה בזכות זה מעריצים רבים, שבאים מתוך סקרנות לפקוד את רחבת הקברים בחיפושם אחר הקבר של “הארי פוטר”.

בית העלמין הצבאי הבריטי ברמלה הוא אחד משישה בתי עלמין בריטיים שהוקמו בישראל לאחר מלחמת העולם הראשונה. הוא שוכן כשני קילומטרים צפונית לעיר רמלה, ומדי שנה נערך בו טקס ממלכתי. מועד הטקס הוא תמיד יום ראשון הקרוב לסיום מלחמת העולם הראשונה, בתאריך 11/11/1917 בשעה 11:11.

על הכותל משני צידי הפתח הראשי כתוב בשלוש שפות:-“חלקת-השדה שעליה הוקם בי-הקברות הלזה נתנה על ידי עירית רמלה כמתנת עם של בני פלשתינה (א”י), להיות מקום מנוחת עולמים לחיילי ההסכמה, אשר נפלו חללים במלחמה 1914-1918. יהי זכרם לברכה”. בבית הקברות נטמנו חיילים שנפלו בשדות הקרב במלחמת העולם הראשונה, בין השנים 1917-1918, כשהבריטים כבשו את הארץ מידי התורכים.

טמונים בו חיילים בריטים, צרפתים,פולנים וצ’כים שנפלו במלחמת העולם השנייה בין השנים 1939-1945 וכן חיילים איטלקים וגרמנים שמתו במחנות השבויים בארץ. בשורה הראשונה של הקברים מימין יש מצבות שעליהן חקוקים סמלי מגן-דוד ודברי התפילה ת.נ.צ.ב.ה. (תהיה נשמתו צרורה בצרור החיים) אלה קברי יהודים שחלקם לחמו בגדודים עבריים.

מתוך אתר התיירות של רמלה

טוראי הארי פוטר (5251351)

הארי פוטר היה אחד משמונת הילדים של משפחת פוטר שגרו בקידרמינסטר (Kidderminster) (ליד בירמינגהם (Birmingham)) עם הוריהם. בגיל 16 נסע הארי לבירמינגהם כדי להתגייס לצבא הבריטי, אפילו שהיה מתחת גיל הגיוס. על מנת להצטרף לצבא, שיקר הארי לגבי גילו, ואמר שהוא גדול בשנה לעומת מה שהוא באמת. כך, בשלישי בינואר 1938,  הארי פוטר הוצב כחייל בגדוד הראשון של חטיבת ווסטרשייר.

“…בערב ה-22 ליולי, 1939, חוזרת הפלוגה הרביעית מהכפר א-סמוע (כפר ערבי בדרום הר חברון, הבנוי על הישוב המקראי אשתמוע), הם נתקלים בכנופיה חמושה בקילומטר ה-39 בכביש חברון-באר שבע. כנופיה זו הציבה מוקדם יותר מארב למכונית משוריינת של חיל האוייר המלכותי. במהלך ההתקלות נהרג טוראי הארי פוטר (5251351) ועימו נפצעו טוראים: דארבי, ווארוויק, פירסון וסימונדס. טוראי ג’וסף דארבי מת מאוחר יותר מפצעיו בבית החולים בירושלים, בשביעי לספטמבר 1939.”

מתוך אתר התיירות של רמלה

ואולי בכך גם עושים חסד עם קבר החייל ועם שאר הקברים כיון שבזכות האטרקציה הזו בית העלמין לא נותר בודד, ולפחות בזכות הארי פוטר, זוכרים את הנופלים.

(קברו של הארי פוטר ממוקם בשורה 12 מהסוף, קבר מס 4, אם מצאתם מוזמנים לעדכן אותי כאן!)

מועדי הביקור:
ב-ו 06:30-14:00
ש-ראשון – סגור

לתיאום טלפוני לאחר השעה 14:00
08-9221220

עוד על בית העלמין ועל הקבר של הארי פוטר ניתן לקרוא גם כאן באתר התיירות של רמלה


4. שוק רמלה – בסטות שאתם חייבים להכיר.

הזלביה של שוק רמלה

שוק רמלה ידוע לכל בתור אחד השווקים התוססים והטובים ביותר בישראל, ממקום בטופ בין שוק הכרמל ומחנה יהודה הפופולריים

ותמיד שמעתי טובות ממכרים שהיו נוסעים במיוחד כדי לעשות שם קניות בימי שלישי או את הקניות לשבת ושמחתי על ההזדמנות סוף סוף להגיע ולראות במו עיניי מה כל כך מיוחד בו ולמה שמו הולך לפניו?!

ולאחר חריש קל מקצה לקצה תוך מילוי הסלים שלי והשקיות בתוצרת מקומית הצלחתי להבין את סוד הקסם של השוק המהולל!

יש בו סחורה כל כך יפה שמעולם לא קניתם בסופר שלכם! פירות וירקות טריים מכל הסוגים והמינים, ובנוסף גם דוכני מעדניות עם גבינות שוות, דגים טריים, סוגי חמוצים כבושים וזיתים, וגם מעדניות רחבות עם סלטים שהם מכינים של לבנה טרייה עם שמן זית , החומוס של שלומי וחצילים מעושנים.

ובגזרת המאפים, תמצאו דוכני בורקס טורקי שעוברים בין דורות ואפשר לזהות אותם לפי השלט הגדול וגם לפי העומדים בתור, בשביל מגש של בורקסים טריים וחמים מהתנור, בטעמי קשקבל, תרד, תפוחי אדמה ועוד

וגם דוכנים לממכר לחמים סופר מיוחדים כמו לחמים גרוזינים, או בייגלה טרי בטעמים של זעתר וסומסום וגם שאר מאפים מיוחדים.


בין הדוכנים המומלצים שכדאי לכם להכיר בשוק רמלה: (מתוך אתר פסטיבל רמלה)

דוכן הסמבוסק – שהסמבוסק הממולא חומוס הוא אחד הטובים במדינה וכך גם הזלביה – בצק המטוגן בצורה ספירלית וטבול בסירופ סוכר וטיפות גן עדן.

בורקס באבא חיים (זה שפעם קראו לו “בורקס רמלה”) הוא הבורקס הטורקי האורגינל ויש רבים שטוענים שהטעים במדינה. דוכן הפועל כבר למעלה מ 40 שנה בניצוחם של שלושה דורות. הסבא חיים מלוכה שעלה מאיזמיר שבטורקיה לפני 50 שנה, שייסד אותו, והיום ממשיכים את דרכו ביד רמה הבן וגם הנכד סמי.

הם שומרים על המסורת של אפיית בורקס מבצק מדהים, אותו מכינים במקום ביד על בסיס שמן – ללא מרגרינה ושומן טראנס, הבצק עובר לישה מאוד ארוכה, עד היותו גמיש לפתיחה מאוד רחבה. והכל בנוסח טורקי. כולם רוצים להעתיק את הבורקס הזה אבל ללא הצלחה. מלבד מילויי תפוח האדמה, הגבינה והגבינה תרד המסורתיים, תמצאו כאן בורקס שממולא בתרד בלבד, והוא המומלץ ביותר.

הבורקס תרד וכוס מיץ הלימון לצד ביצה, אריסה וחמוצים שמגישים במקום הוא חוויה אותנטית מרגשת.

נציין שאת הלימונדה בדוכן זה עושים בצורה מיוחדת: טוחנים לימונים שלמים, עם הקליפה, זה מה שנותן לה את הצבע והטעם הנהדר. וגם דוכנים שמכינים זאלביה ישר מהשמן הרותח ופלאפל שבאמת הוא אחד הטובים!! בנוסף ניתן לטעום גם את האיירן -יוגורט תורכי לבן וצונן.

חמוצי כרמל ובניו – המעדניה הזו היא אימפריה של ממש בשוק רמלה. כרמל שאבו נולד בבגדד שבעירק, ועלה עם משפחתו לארץ בשנות החמישים. הם הגיעו ישר למעברת רמלה, בגר בה, למד ועבד כמה שנים כחשמלאי, עד שהגיע הרגע שבו החליט שייעודו בחיים להתמחות בסלטים וממרחים.

וכך ב-10 אצבעות ועם המון חריצות בנה את הממלכה שלו שהלכה והתרחבה לעשרות סניפים ברחבי הארץ. כרמל מכין למעלה מ- 70 סלטים וממרחים שנעשים בעבודת יד מחומרים טריים וללא מכונה .

גולת הכותרת זה הרוטב החביב על העדה העירקית שיש המכנים אותו הקטשופ של העירקים – “העמבה”. רוטב עשיר עשוי ממנגו שנכבש במלח ומוחמץ במשך שנתיים ברוטב צהוב העשוי מזרעי חילבה טחונים, מלח לימון וכורכום.

וזה בנוסף לגבינות, הדגים המעושנים הסלטים והחמוצים המפורסמים. היום יש בשוק שלושה דוכנים הנושאים את מותג חמוצי כרמל, השייכים לשלושת ילדיו של אבי המשפחה.

יש כאן חמוצים וזיתים יחודיים, גבינות מקומיות טריות היוצרות קיבוץ גלויות – טבורג רוסית, סולוגוני לבורקס, גיבן עיראקי, מלוחה צאן, גבינה צ’רקסית וכמובן גם בוראטה ומוצרלה איטלקית. מקום מרכזי תופסים גם סוגים שונים של מליחים, לקרדות, ממרחים ורטבים שמכינים במקום ועוד ועוד ועוד.

כאמור, האריסה והעמבה שמכינים כאן הן מהמפורסמות בארץ. מומלצים במיוחד הם הפלפל ההודי ופרחי ההיביסקוס שממולאים שניהם בגבינת שמנת.

פפריקה – תבלינים הודיים ועוד – חנות קטנה ומטריפה בה מיני תבלינים וקטניות הודיות.

החנות נפתחה רק בשנת 2011 וכבר הצליחה לגבש סביבה קהל לקוחות מרמלה וסביבותיה, ולעיתים אף מאזורים רחוקים יותר. החנות מנוהלת על ידי שני האחים יואל ושאול דויקר שעלו ארצה בשנת 1985 והיום הם דמויות מאוד מוכרות ומוערכות בקרב בני העדה ברמלה.

החנות מתמחה בחומרי גלם,תבלינים ומאכלים הודיים. קמחים ושמנים מיוחדים, ממתקים מהארץ ומהודו ומיני משחות הקארי למיניהם. בחנות ניתן להשיג בהזמנה מראש אוכל הודי. את המטעמים הנמכרים בחנות מכינה משפח דויקר כשבתוך תבניות נירוסטה ענקיות תמצאו סמוסות, בטטה-ואדה, פנג’בי, פטיס ועוד ועוד נגיסי רחוב משתנים.

את כולם יסדרו לכם על תבנית לצד צ’אטני כוסברה מרענן ורוטב תמרינדי מתקתק, כשההמלצה היא לשבת על המדרכה בחוץ ולהרגיש את הודו נכנסת אליכם בכל ביס

דוכן הסנדביץ’ הטוניסאי של בוקובזה – שהוא המקורי בתוך השוק. אביו של חיים בוקובזה יסד את המקום בתחילת שנות ה-70 ,משפחתו של חיים בנתה את העסק הקטן של הסנדביץ הטוניסאי, ואת סוד הכנת המנה למד חיים מאביו.

המנה מורכבת מטונה, ביצה קשה, אריסה, סלט, תפוח אדמה ולימון מבושל. והסוד של כל הסנדוויץ הזה, הוא רוטב הפלפלים שעשוי מפלפלים טריים שרק חיים יודע איך מכינים אותו.

בגאווה גדולה ייספר חיים שהכל נעשה מחומרים טריים יום יום. הסדוויץ מוגש בבגט, או בלחמניה מחיטה מלאה או ברבע כיכר לחם לבן. יודעי דבר יעדיפו לשדרג את הסנדוויץ עם ספיישל אנשובי וצלפים.

ויש את הסנדוויץ הטוניסאי של אלי – שנמצא קצת מחוץ לשוק אבל כל המרכיבים שנדחסים לתוך הפריקסה המדהים של אלי ביניהם הטונה, תפוחי האדמה, הצלפים, הסלטים, הלימון הכבוש, כל אלה מוציאים מנה ענקית ומלאת טעמים.

חיים בוקובזה בשוק רמלה
חיים בוקובזה בשוק רמלה

אביבי דוד ובנו – מדובר בעסק משפחתי של משפחה שעלתה מעירק בשנות החמישים.

מי שמנהל את העסק היום הוא אייל הנכד של דוד המייסד. ששמו מתנוסס מעל החנות, בה ניתן למצוא מיני תבלינים פירות מיובשים קטניות פיצוחים סוגי טחינה שונים שמנים רטבים חליטות ותערובות לבישול.

בין המוצרים המיוחדים, ניתן למצוא את הבהרט, תערובת תבלינים בה משתמשים לבישולים העירקים, במיוחד לתבשיל “טביט”.

פלאפל רמלה – “פלאפל רמלה” נמצא ממש בפתחו של השוק. כדורים פריכים ונימוחים עם טעם מודגש של עשבי תיבול, ומסביב סלטים טריים, ופיתות חמות, קצת טחינה דלילה ועמבה זרחנית.

החומוס של חליל. אחד הדוכנים הכי מוכרים בשוק שאסור לפספס. אפשר לאכול כאן חומוס גרגרים, חומוס פול, לבאנה וכדורי פלאפל חמים, ויש אפילו קובה נבלוסיה מטוגנת, שיפודים ואפילו כמה מנות מבושלות אבל רבים מגיעים לחליל בשביל המסבחה שלו.

המסבחה של סלים – נמצאת ממש ליד דוכן הפפריקה ההודית, ומספקת מנת מסבחה טובה ומעניינת עם צ’יפס וסלט טריים מאוד ומומלצים מאד.

חומוס סלים בשוק רמלה – מסבחה מצוינת

חנות תבלינים אתיופיים של אהובה’, במקום מבחר תבלינים של העדה. טף – ממנו מייצרים את האינג’רה, מספר סוגים של קפה, קטניות שונות, וגם שעורה אותה אהובה טוחנת במקום וממנה מייצרים משקה מיוחד המזכיר בירה ועוד.

חנות הממתקים של שהין” – זיאד שהין מספר שהגיע עם משפחתו לרמלה בתחילת המאה העשרים מכפר כנה שבגליל.

בתחילה הם פתחו מסעדה ומכולת ואחר כך בשנת 2001 נפתחה כאן חנות ממתקים מזרחיים.

את הכנאפה והחלוות וחלק מהבקלאוות הם מכינים פה במקום, ורק חלק מהבקלאוות מיובאות מסוריה דרך ירדן, והלוקום מיובא מטורקיה וחלקו מנצרת.

כמובן שיש דוכנים נוספים ביניהם קונדיטוריה של בית יוסף שהעוגיות המזרחיות בה מומלצות מאד, יש את מסעדת נאג’י העירקית האותנטית בה קובות מבית אמא ומגוון בשרים על האש, יש מאפיה כשרה עם פיתות דרוזיות מסורתיות פיתות מקמח כוסמין מלא ועוד. פרטים נוספים באתר: https://eretz.negev-galil.gov.il

ובין לבין יש גם חניות תבלינים, אגוזים ותמרים, וגם בסטות לציוד לבית עם חפצים שמזכירים נוסטלגיה כמו מקל מעץ לחבטה על שטיחים או סיפולוקס להכנת סודה ביתית וגם דוכן לימונענע ודוכן כיפות עם אביזרי קדושה, לצד עוברי אורח חובשי כפייה או גלביה וקריאות המואזין לתפילה.

אבל אם קצת אתם חוששים להסתובב ברמלה בגלל הסיטגמות על יהודים וערבים, מציעה לכם לפחות לנסות פעם אחת לטייל בשוק המיוחד הזה, וללכת במיוחד לדוכן שלא מבדיל בין דתות ואנשים, הוא הדוכן שנפתח בשנים האחרונות בו מוכרים מסכות נגד קורונה:)

זה לפחות יזכיר לנו לרגע, אם אנחנו שוכחים…שכולנו בני אדם, רוצים להתפרנס בכבוד, לעשות לביתנו ולהיות בריאים וחופשיים.

אז לסיכום, השוק עצמו מקורה ונוח לטיול ואפילו יחסית נגיש לעגלות שוק ולכסאות גלגלים, יש חניון חיצוני חינמי (למרות שעדיף להגיע מוקדם או לא בשעות וימי השיא), המחירים נוחים וזולים יותר מהשווקים המוכרים ולעיתים גם מהסופרמרקטים, ורואים בתוצרת, שהם מאד איכותיים ושווים את הביקור שלכם.

כך שאם קפצתם ליום כיף, אתם בהחלט יכולים לארגן לכם סל פיקניק עמוס בכל טוב, ולהתפנק אחרי הקניות בעצירה לפיקניק באחת מהפינות המוצלות בפארקים או אפילו מול בריכת הקשתות בזמן שאתם מחכים לתורכם.

השוק של רמלה פועל בכל ימות השבוע, מלבד שבת.


5. שייט סירות בבריכת הקשתות של רמלה

בריכת הקשתות היא פלא, ובמיוחד שזה פלא שהיא שלנו וממוקמת מטר מהבית, במרחק קרוב לאנשי המרכז, ועדין מרגיש שזה כמו גיחה לחו”ל לאיזו סצנה מוונציה לעניים:)

העלות שווה לכל נפש (19 שקלים לאדם) ויש תחלופה מהירה ונוחה.

יש חניה מול המתחם בחינם ויש גם פארק חמוד עם פסלי כבשים וגני כושר ונדנדות לילדים במידה ובחרתם לעשות פיקניק מהקניות בשוק או שאתם מחכים לתור שלכם.

הבריכה היא תת קרקעית כך שלא ניתן לראות או לדמיין אותה מבחוץ וזו דווקא ההפתעה הגדולה, היא נוצרה בתקופת שלטונו של החליף הארון אל ראשיד בשנת 789 ולכן הקשתות מזכירות תקופה פרה עותמנית ומאד ייחודית.

אנחנו זוכרים את בריכת הקשתות יותר, בזכות הסצנות שצולמה בסרט הקלאט “חסמבה”, אז בשביל כל הגילאים זו בהחלט חוויה מלמדת ונוסטלגית.

שכשיורדים במדרגות פתאום מגלים בריכת קשתות יפיפיה עם עלומות אור שנכנסות מבעד לפתחים.

ולאחרונה ניתן גם לבקש מהמפעילים להדליק את האורות הצבעונית שמוסיפים לאתר יופי מיוחד ומסתורי.

במורד המדרגות יחכו לכם נציגי המקום שיסייעו לכם לעלות על סירות בקבוצות קטנות או זוגות בודדים, ועליכם תוטל המשימה לשוט עם המשוטים ולנוע לתוך הבריכה מנקודה לנקודה כדי לגלות את המסתורין שבה.

הבריכה עצמה לא גדולה, והשייט עצמו קצר כך שזה לא מעיף או מכביד, אלא בדיוק הזמן של ההתלהבות והכיף, וכשמתעייפים מהחתירה אפשר תמיד לעלות בחזרה אחרי שעשיתם כמה וכמה תמונות סלפי:)

מבחינת נגישות, קצת בעיתי!, מכיון שהמבנה עתיק לא חשבו בתקופה של החליף הארון אל ראשיד למקם רמפה או מעלית לבעלי מוגבלות ולכן תאלצו לרדת ברגל ולכן אם באתם עם עגלה, מומלץ להשאיר אותה למעלה או ברכבים ולבוא עם מנשא לתינוקות במידה ואתם צריכים.

פרטים ומועדים פתיחה: בריכת הקשתות פתוחה לקהל
בה הושק לאחרונה מיצב “בבואה” (מיצב וידיאו וסאונד שיצר האמן דור זליכה לוי ואצרה ד”ר סמדר שפי)

“מאגר המים התת-קרקעי נבנה בשנת 789, בימי שלטון החליף המפורסם הארון אל-ראשיד. שנת הייסוד מוזכרת בכתובת החרוטה בטיח הבריכה, וכך נכתב:  “בשם אללה וברכה מאללה, ציווה לבנות הסוכן של אמיר המאמינים, יאריך אללה את קיומו, בחודש חג’ה של שנת שתיים ושבעים ומאה שנה“. בריכת הקשתות היא המבנה החשוב ביותר מימי שלטון החליפים העבאסים בארץ ישראל. “

מתוך אתר התיירות ברמלה

ימים א’-ה’   09:00-16:00
יום ו’          09:00-14:00
יום שבת     09:00-16:00

עוד על בריכת הקשתות כמו על אטרקציות נוספות ברמלה כמו המגדל הלבן, הכנסיה הארמנית, המרכז הקראי העולמי, גן הנשיא, אנטרדת האצל ועוד ניתן לקרוא באתר התיירות המקומי של רמלה – כאן!08-9216873 אתרי תיירות ברמלה


מחירי כניסות (בש”ח) לאתרי התיירות העירוניים:

אתרמבוגר/רגילילד/גמלאי/חייל/נכה/סטודנט/קבוצה מעל 20 אישתושב רמלה 
מוזיאון191710
בריכת הקשתות כולל שייט231910
המגדל הלבן151210
2 אתרים292515
3 אתרים393520
מחירון המציע כרטיסית אתרים במחיר מוזל באתר התיירות של רמלה

* הדרכה במוזיאון – 200 ש”ח

* הדרכת סיור באתרי העיר (עד 4 שעות) – 850 ש”ח


ואם אהבתם את הרעיון של יום כיף ברמלה ופתחנו לכם את התאבון, ממליצה להמשיך ליום כיף נוסף גם במרכז הארץ אבל ירגיש לכם כמו בצפון. אז בואו נעבור למקום שמאד קרוב לעיר אבל מרגיש לגמרי בכפר…עניין של כמה דקות נסיעה ואתם שם, עם המון המלצות מעולות לדברים שאפשר וכדאי לעשות לכל המשפחה או סתם לוויקנד עם בני זוג, אז קבלו אותה, את הפנינה הנוצצת “עמק חפר”, שעוד תפתיע אתכם כמו גדולה!

הצצה להמלצה נוספת ליום כיף שווה -גלו את עמק חפר

מחפשים המלצות נוספות לסיורים איתי בנווה צדק הצרפתית ויפו או סיפורים נוספים מהעולם? מוזמנים להמשיך ולטייל כאן בבלוג או לקרוא בדף הפייסבוק שלי DANA TIME

תמשיכו לקרוא ולעקוב וכיף שאתם פה.

דנה סתוי

לפוסט הזה יש 3 תגובות

  1. חוה לוי

    וואו עשית לי חשק, כצלמת חובבת, לרוץ לשם.

  2. מתן אור

    וואו איזה פוסט מושקע. עשית לי חשק לבקר ברמלה בקרוב.

כתיבת תגובה